Co mám dělat, když nemáme režim?

Častá otázka na IG v Q&A je právě: „Kdy mám zavést režim?“. A já vás naprosto chápu. My ženy jsme přirozeně nastavené na to, že je nám v určitém režimu dobře, i když samozřejmě ne všem. Ale všechny jsme cyklické a od toho se odvíjí spoustu dalších věcí.

Každý vám říká, ať tomu miminku zavedete režim hned, že to potřeba, protože jinak vám pak bude skákat v deset večer po hlavě. Jenže ono to není všechno tak jednoduché a je na čase, nastavit si očekávání reálně.

Máte doma novorozence. A může se stát, že vám novorozenec prospí většinu dne. Ale také se může stát, že vám novorozenec bude spát po 15 minutách u kojení a nic víc. Už tady vidíte, že hledat nějaký jednotný režim může být naprosto nereálné.

Takový kojenec projde obrovským a rychlým vývojem. Neustále se učí něco nového, je ovlivňován prostředím a potřebuje spoustu podpory. V tomto kolotoči se také točí spánek. Jednou je to tak a za dva týdny je to zase úplně jinak. V tom nastavovat režim bude asi trochu „na hlavu“.

U batolat je super, že už si s věkem a také přechodem na dva nebo jeden denní spánek, ten režim nastaví přirozeně. Většinou. Ale někdy taky ne, a tam jim chceme pomoct přirozenými nástroji, které našemu cirkadiánnímu rytmu dají jasné signály, co a jak.

A pak tady také máme temperament a spánkovou potřebu. Je vaše dítě noční sova nebo ranní ptáče? Vidíte? Není to jednoznačné a jeden režim nebude fungovat na všechny děti v určitém věku!

Ale, co když mám toho kojence a chtěla bych aspoň na těch pár týdnů být v obraze?

Znám to, mě se to vždycky vyplatilo. Věděla jsem, co čekat a jak s tím pak pracovat, když třeba dítě najednou bojuje s uspáváním. V takovém případě je nejlepší zmapovat vaší aktuální situaci. Můžete si zapisovat do poznámek v mobilu, na papír nebo do spánkového logu (TADY KE STAŽENÍ), jak spánek vašeho dítěte vypadá. Doporučuji zapisovat alespoň týden a pak vyhodnotit: jak dlouhá jsou bdělá okna, jak dlouho dítě usínalo, jak dlouho dítě spalo, kolikrát, kdy byla večerka a budíček. Na základě takových informací pak můžete zjistit, jestli je každý váš den naprosto jiný a nešlo by s tím třeba něco málo udělat, nebo jestli jsou vaše dny hodně podobné a vy si z toho můžete odnést, co potřebujete.

Co je důležité!

Striktní režim není cesta. Mnohem důležitější je flexibilní rutina. Znát své dítě, vědět, co od něj mohu očekávat a jak s tím potom pracovat.

Pokud si nevíte rady, můžete si poslechnout i nový podcast a také se přihlásit do kurzu WellBabing 1.0, díky kterému vás už nic nepřekvapí!

Související příspěvky